Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Taryfa C11 czy G11?

Taryfa C11 czy G11?

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Taryfa C11 i G11 to najbardziej popularne grupy taryfowe energii elektrycznej w Polsce. G11 to taryfa przeznaczona dla klientów indywidulanych. W przypadku C11 sprawa wygląda trochę inaczej o czym będziecie mogli przeczytać w naszym artykule
Taryfa C11 czy G11?

Rozliczanie energii elektrycznej wykonuje się w oparciu o przydzielone grupy taryfowe, do których przypisane są stawki za 1 kWh oraz opłata handlowa. W Polsce w przypadku klientów indywidualnych najbardziej popularną taryfą jest G11. Już wcześniej pisaliśmy o tym czym charaktetryzuje się taryfa G11. W przypadku C11 sprawa wygląda trochę inaczej. Zdecydowana większość odbiorców energii elektrycznej rozliczana w tej taryfie to firmy. Jest jednak jedna sytuacja, kiedy to grupa taryfowa wykorzystywana jest przez klientów indywidualnych. Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części artykułu.

Czym różni się taryfa C11 od taryfy G11?

Zacznijmy od różnic pomiędzy taryfą C11 i G11. Największą jest jej przeznaczenie tzn. tak jak wcześniej wspomnieliśmy G11 jest to grupa taryfowa przeznaczona tylko i wyłącznie dla odbiorców indywidulanych natomiast C11 to taryfa kierowana dla przedsiębiorców. Kolejna różnica to ustalanie ceny za 1 kWh. Ceny dla taryfy G11 są regulowane i o ich wysokości finalnie decyduje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, dla C11 stawki jakie płacą przedsiębiorcy są wynikiem cen jakie dostępne są na wolnym rynku energii elektrycznej. Kolejne różnice dotyczą opłat jakie znajdują się na rachunku za prąd i sposobu ich naliczania. Opłata przejściowa w przypadku taryfy G11 zależy od rocznego zużycia jaki generuje punktu poboru energii. Najmniej zapłacą osoby zużywające rocznie do 500 kWh, a najwięcej Ci z nas, którzy zużywają rocznie powyżej 1200 kWh. W przypadku firm wysokość opłaty zależy od mocy umownej. Jest to iloczyn mocy umownej oraz określona przez dystrybutora stawka jednostkowa za 1 kW.

Jakie wspólne cechy ma grupa taryfowa G11 i C11?

Poza wymienionymi wcześniej różnicami, grupy taryfowe G11 i C11 mają wiele wspólnych cech. Wypisujemy je poniżej jako lista z najważniejszymi podobieństwami:

  • odbiorcy są rozliczani według stałej ceny w ciągu doby
  • punkt poboru energii musi mieć moc umowną mniejszą niż 40 kW
  • są to najbardziej popularne grupy taryfowe z segmentu "G" oraz "C" w Polsce
  • pozycje jakie występują na rachunku za prąd są identyczne (ale sposób ich naliczania nie zawsze jest taki sam, o czym wspomnieliśmy wcześniej)

Jak widzimy, nie brakuje również wspólnych cech, dzięki którym można mieć wrażenie, że taryfy z liczbą "11" w nazwie są praktycznie identyczne. Jeśli chcecie sprawdzić dokładne informacje na temat taryf, to przeczytajcie nasz wcześniejszy wpis, w którym taryfa C11 jest dokładnie opisywana. 

Kiedy taryfa C11 jest wykorzystywana przez klienta indywidualnego, a kiedy przez firmę?

Wróćmy teraz do kwestii, która była już poruszana na wstępie artykułu. Tak jak napisaliśmy taryfa G11 jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla klientów indywidualnych. W przypadku C11 jest inaczej. Ta grupa taryfowa może być wykorzystywana jeśli korzystamy z tzw. prądu budowlanego. Podczas budowy domu to właśnie taryfa C11 jest wykorzystywana przez klientów indywidualnych. Ta sytuacja stanowi jednocześnie wyjątek. Po zakończeniu budowy i złożeniu stosownego oświadczenia właściciele domu korzystają już ze standardowej grupy taryfowej, której nazwa zaczyna się od literki "G". Warto dodać, że w przypadku prądu budowlanego mamy również możliwość wyboru sprzedawcy, u którego ten prąd chcemy kupić. Jest to bardzo istotne ponieważ cena za 1 kWh w różnych ofertach jest czasami do 20% tańsza! Wartu nie przepłacać i kupić tani prąd, który będzie dokładnie tej samej jakości.

Pamiętaj, że cena za 1 kWh w taryfie C11 i G11 nie zawsze najbardziej wpływa na wysokość rachunku

Wiedząc już jakie są różnice i wspólne cechy najbardziej popularnych grup taryfowych w Polsce pozostaje nam zadbać o to aby nie przepłacać za prąd. Przypominamy po raz kolejny, że cena za 1 kWh to nie jedyna stawka jaka decyduje o finalnej opłacalności danej oferty. Należy zwracać także uwagę na wysokość comiesięcznej opłaty handlowej. Uwaga ta tyczy się szczególnie klientów indywidualnych. Przy małym zużyciu prąd oferta w której opłata handlowa na poziomie 20 złotych miesięcznie, ale przy jednocześnie niższej cenie za 1kWh i tak nie wpłynie na obniżenie całego rachunku.

taryfa G11 czy C11

źródło: optimalenregy.pl Jak wyższa cena comiesięcznej opłaty handlowej przy niższej za 1 kWh wpływa na ocenę atrakcyjności oferty

Skorzystanie z naszej porównywarki cen na szczęście wychwytuje tego typu "promocje" dzięki czemu masz pewność, że rozliczając się w najbardziej popularnej grupie taryfowej będzie miał rzetelną pomoc w wyborze najlepszej oferty dla siebie.


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót