Porównaj ceny energii: prądu i gazu. Wybierz najlepszą ofertę.

Obniż swój rachunek za:

Dołącz do grona naszych zadowolonych użytkowników, którzy w ostatnim miesiącu wybierając najlepsze oferty z porównywarki cen energii: prądu i gazu Optimal Energy, średnio zaoszczędzili zmieniając sprzedawcę energii w domu 350 zł, a w firmie prawie 3 000 zł!

Porównujemy 96% ofert aktywnych sprzedawców energii w całej Polsce
Ostatnia aktualizacja cen sprzedawców pądu w porównywarce 21.03.2018
Strona główna > Aktualności > Prąd dla domu > Prawa konsumenta energii elektrycznej w jednym dokumencie

Prawa konsumenta energii elektrycznej w jednym dokumencie

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Prawa konsumenta energii elektrycznej w jednym dokumencie

Zgodnie z założeniem, że tylko prawidłowo poinformowany odbiorca jest w stanie zadbać o własne interesy na rynku energii, w Urzędzie Regulacji Energetyki powstał powszechnie dostępny Zbiór praw konsumenta energii elektrycznej - pierwsza z dwóch części kompendium przeznaczonego dla odbiorców energii, w której znajdziemy szereg informacji, jak radzić sobie na rynku energii. Kolejny dokument prezentować będzie prawa konsumentów paliw gazowych i jest już na etapie finalizacji.

Prezentowany zbiór zatytułowany Zbiór praw konsumenta energii elektrycznej to niewątpliwie ważny krok w kierunku wzmocnienia pozycji odbiorcy na rynku energii. Publikacja zawiera nie tylko praktyczne informacje dotyczące zarówno praw odbiorców, ale także informacje na temat funkcjonowania rynku oraz sprzedaży i dostawy energii elektrycznej. Wśród szczegółowo opisanych praw przysługujących wszystkim konsumentom, dokument zawiera m.in. informacje opisujące: dostęp do sieci, zakup energii elektrycznej czy korzystanie ze standardów jakościowych. Wskazuje ponadto na najważniejsze komponenty zawieranych przez odbiorców umów przede wszystkim o świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży, wyjaśniając jednocześnie zagadnienie sprzedaży rezerwowej, stanowiącej zabezpieczenie w przypadku utraty dotychczasowego sprzedawcy.

Istotną część dokumentu zajmuje kwestia prawa do wyboru sprzedawcy. W rozdziale piątym, krok po kroku, opisana została procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Uwzględnienia on wszystkie elementy oferty sprzedaży, które wymagają szczególnej uwagi ze strony konsumenta.

Poza tym, niniejsze kompendium pomaga konsumentowi odnaleźć się wśród faktur i płatności, przedstawia zasady rozliczeń i korygowania wystawionych faktur, rozpatrywania reklamacji czy sposoby rozstrzygania sporów. Wiele miejsca poświęca również charakterystyce działań społecznych, które są podejmowane na rzecz odbiorców energii.

Zgodnie z treścią art. 5 ust 6e ustawy Prawo energetyczne, w celu przekazania istotnych informacji o rynku energii jak najszerszemu gronu jego uczestników kopia zbioru praw konsumenta energii zostanie dostarczana odbiorcom przez sprzedawców energii elektrycznej, którzy mają też obowiązek zapewnić publiczny dostęp do zbioru.

Poniżej podajemy link do zbioru, dostępnego na stronie ure.gov.pl

http://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/5605,Zbior-praw-konsumenta-energii-elektrycznej-juz-dostepny-dla-odbiorcow-energii.html

Tagi: umowa kompleksowa, zmiana dostawcy energii,
Powrót

PowrótWszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 OPTIMALENERGY.pl