optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Biznes Alert
Energianews
Onet.pl

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Prąd dla domu > Faktury za energię dostaje każdy, ale nie wszyscy wiedzą jakie są jej składniki i skąd się biorą poszczególne wartości

Faktury za energię dostaje każdy, ale nie wszyscy wiedzą jakie są jej składniki i skąd się biorą poszczególne wartości

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Faktury za energię dostaje każdy, ale nie wszyscy wiedzą jakie są jej składniki i skąd się biorą poszczególne wartości
 

To co musi zawierać faktura za energię to efekt regulacji prawnych. Każdy sprzedawca ma jednak inne faktury pod względem wizualnym i nie zawsze łatwo odnaleźć onteresujące nas wartości. Płacimy bowiem nie tylko za zużytą energię, ale za funkcjonowanie systemu energetycznego tj. za odczytywanie zapisów, sieć przesyłową, a także za liczniki energii.

Opłaty, które każdy z nas ponosi za używanie energii elektrycznej, są obliczane na podstawie danych dwóch podmiotów: Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz sprzedawcy energii elektrycznej. W przypadku OSD interesują nas dwa rodzaje opłat: opłata zmienna sieciowa i opłata jakościowa. Opłata zmienna sieciowa jest naliczana w zależności od zużycia prądu w  danym okresie. Przykładowo, jeżeli w danym miesiącu zużyliśmy 100 kWh, a stawka za kWh wynosi 0,25 zł możemy łatwo obliczyć, że zapłacimy w tym miesiącu 25,00 zł (100 kWh x 0,25 zł/kWh).

Opłata jakościowa jest z kolei efektem konieczności utrzymywania równowagi rynku i systemu energtycznego przez Urząd Regulacji Energetyki. Oblicza się tak samo jak opłatę zmienną sieciową, ponieważ również zależy od wielkości zużycia. W tym przypadku  ceny mogą wynosić ok. 0,011 zł/kWh. W omawianym przykładzie opłata wyniesie więc 1,10 zł.

Opłaty zmienne to jednak nie wszystko. Do tego dochodzą jeszcze kwoty tzw. opłat stałych, w tym: opłaty za dystrybucję, opłaty przejściowej i opłaty abonamentowej.

Wysokość opłaty za dystrybucję zależy od rodzaju układu elektrycznego. W przypadku, gdy posiadamy układ jednofazowy, wynosi ona zazwyczaj około 2 zł. Dla obiektów, które korzystają z układu trójfazowego, opłata jest wyższa.

Opłata przejściowa dotyczy z kolei zmian napięć w transformatorach. Jest to stała suma również na poziomie około 2 zł i z reguły niewiele osób w ogóle wie o co właściwie chodzi ze zmianą napięć.

Opłata abonamentowa wynika np. z koniecznośći przyjścia pracownika przedsiębiorstwa energetycznego w celu odczytu liczników i wynosi zazwyczaj około 5 zł.

Wynika stąd, że nawet jeśli nie korzystamy z energii elektrycznej musimy zapłacić za "prąd". 

Wszystkie wymienione opłaty przekazywane są do Operatora. Zużycie energii obchodzi jednak również sprzedawcę, gdyż do niego trafia kwota za sprzedaż energii, czyli opłata za energię czynną i opłata handlowa. Dla taryfy G11 opłata za energię czynną może wynosić około 0,25 zł/kWh netto, a opłata handlowa jest stała i u większości dostawców plasuje się na poziomie około 4-10 zł za miesiąc.

Zatem kwota którą płacimy dzielona jest tak czy inaczej mniej więcej pół na pół między Operatora a Sprzedawcę. O pierwszej składowej nie możemy decydować, za to o opłacie dla Sprzedawcy już tak, dokonując zmiany sprzedawcy energii i korzystając z usług tych firm, które oferują atrakcyjne stawki.

źródło: http://mojafirma.infor.pl/

Powrót