Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Aktualności > OZE > BOŚ wspiera budowę domów z instalacją OZE

BOŚ wspiera budowę domów z instalacją OZE

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

BOŚ wspiera budowę domów z instalacją OZE
Wiadomo, że zakład energetyczny nie może odmówić przyłączenia mikroinstalacji OZE, którymi wedle polskiego prawa są instalacje do 40 kW, i odbioru (odkupienia) wyprodukowanej przez nią energii. Jednak opłata, która na dzień dzisiejszy została zaproponowana, czyli 16 groszy za odsprzedaną kilowatogodzinę, z proponowanych wcześniej 1,15 zł, nie jest zachęcająca dla klienta indywidualnego. Koszt tej inwestycji jest nadal dość wysoki, w związku z tym przy tak niskich przychodach osiąga się długi okres zwrotu. Ciągłe zmiany prawne i brak konkretnych stawek i ustaleń odstraszają potencjalnych zainteresowanych własnymi mikroinstalacjami fotowoltaicznymi.

Instalacje dające zieloną energię

Z danych Banku Ochrony Środowiska wynika, że rynek prosumencki (podmiotów wytwarzających i zużywających energię wyprodukowaną we własnym źródle wytwórczym) rośnie, choć bardzo powoli. Cały proces rozwoju rynku prosumentów miała przyspieszyć ustawa o odnawialnych źródłach energii, nad którą prace trwają już trzeci rok. Ułatwienie produkcji i sprzedaży energii, które miało nastąpić poprzez zwolnienie prosumentów z aktualnego obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej i posiadania koncesji na produkcję energii elektrycznej nie jest na chwilę obecną pewne. Same mikroinastalacje mają zostać natomiast objęte systemem wsparcia, a na operatorów sieci ma zostać nałożony obowiązek zakupu nadwyżki produkowanej z fotowoltaiki energii za 80 proc. średniej ceny rynkowej.

„Samospłacajacy się dom”

W oparciu o przedstawione założenia do ustawy o OZE z 2012 roku BOŚ wraz ze sztabem specjalistów stworzył program „Samospłacajacy się dom”, gdzie instalacje fotowoltaiczne mają przynieść kapitał na spłatę rat za nieruchomość. Rozwiązanie bardzo ciekawe i byłoby również zachęcające, gdyby stawka za energię elektryczną produkowaną z wykorzystaniem energii słonecznej nie byłaby na tak tragicznie niskim poziomie. Program nie został także uruchomiony, ze względu na brak ostatecznego kształtu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pewne rozwiązania, ale tylko formalnoprawne znalazły się w zapisach „małego trójpaku”, czyli nowelizacji Prawa energetycznego, która pojawiła się w tym roku. Wprowadzony tam jednak mechanizm finansowy i poziom opłat, które można by uzyskać odsprzedając energię, utrudnia realizację programu w jego obecnym kształcie, czyli w jakim był pierwotnie zaplanowany. Bank cały czas pracuje nad jego modyfikacją i dostosowaniem do możliwych warunków rynkowych, co nie jest proste. Widać zatem, że mimo chęci wspieranie odnawialnych źródeł energii w Polsce to nie lada wyzwanie, a bez ustawy (dobrej ustawy) nawet rynek nieruchomości stoi pod znakiem zapytania.
źródło: Gram w Zielone ; BOŚ

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka działająca tylko i wyłącznie w obszarze tematyki związanej z prądem i gazem. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Powrót