optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Biznes Alert
Puls Biznesu
Wnp.pl

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Cena prądu u sprzedawcy > Ceny energii będą rosnąć

Ceny energii będą rosnąć

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Ceny energii będą rosnąć

Rzeczpospolita powołuje się na analizy Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE). Tania energia wg instytutu jest niemożliwa. Energetyka wymaga inwestycji poczynając od najniższych szczebli (stacji tansformatorowych, linii) do największych inwestycji w nowe elektrownie i bloki wytwórcze. Prezes Instytutu Maciej Bukowski twierdzi, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat cena energii wzrośnie dwukrotnie i nie pomogą tu ani odnawialne źródła energii, ani proponowany miks energetyczny. Energetyka ma problemy i niestety jak można się tego było spodziewać przełoży je na odbiorców końcowych.

Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych prognozuje ponadto, że wkrótce koszt wytworzenia energii z elektrowni węglowej będzie się równać z kosztem produkcji energii wiatrowej.  Dziś koszty wytworzenia energii w zł/MWh z elektrowni wiatrowej wynosi około 300, natomiast z elektrowni węglowej poniżej 200. Nie wiadomo jednak, czy instytut w swoich rozważaniach wziął pod uwagę handel emisjami CO2, ponieważ gdyby uwzględnić cenę za emisję dwutlenku węgla, cena za energię wyprodukowaną w energii węglowej wynosi już niemal 290 zł/MWh.

Jedyną szansą na pozostawienie cen energii na stałym poziomie, lub nawet na obniżkę cen jest elektrownia atomowa, z której koszt wytworzenia energii jest obecnie najtańszy wśród wszystkich technologii i wynosi zaledwie 120 zł/MWh.

 

źródło: rp.pl

Powrót