Aktualności

Zachód naszego kraju drugą Arabią Saudyjską?

12345

Ocena 0.0/5 (0 głosy/ów)

Zachód naszego kraju drugą Arabią Saudyjską?

Eksperci przekonują, że szanse na sukces z wykorzystaniem łupków w tym regionie są spore. Okazuje się, że województwo lubuskie jest bogate w surowce naturalne, co potwierdzają firmy prowadzące poszukiwanie takich surowców jak miedź, ropa czy gaz w okolicach Nowej Soli i Zielonej Góry.
Na istniejące tam złoża łupków natrafiono przypadkowo, podczas poszukiwania złóż miedzi. Nim jednak wiertło dostało się do pokładów tego surowca, na głębokości około 1500 m natrafiono na łupkową skałę. Jak się okazało, bardzo bogato nasyconą w ropę. Kanadyjczycy o pomoc zwrócili się więc do firmy San Leon, która prowadzi poszukiwania niekonwencjonalnych surowców. Irlandczycy z San Leon są zgodni co do bardzo pozytywnie zaskakujących wyników badań. Okazało się bowiem, że w województwie lubuskim znajdują sie ogromne pokłady łupków bogatych w ropę, a złoża posiadają grubość nawet około 50 m. Nieoficjalnie mówi się również, że parametry złóż są podobne do formacji łupkowych, z których w Stanach Zjednoczonych prowadzi się już wydobycie ropy. Obecnie przeprowadzane są testy złoża, aby ocenić jego potencjał.


San Leon i Miedź Copper prowadzą aktualnie dalsze badania, które mają potwierdzić obecność ropy łupkowej w ilości umożliwiającej jej opłacalne wydobycie. Obecność bogatych złóż tych surowców w regionie potwierdzili kilka miesięcy temu przedstawiciele innych firm prowadzących poszukiwania.
Eksperci uważają też, że województwo lubuskie jest jednym z obszarów  Polski najbogatszych w surowce mineralne.

 

Światowej sławy geolog polski, Jan Krasoń, twierdzi, że również w innych regionach Polski, gdzie znajdują się pokłady miedzi, mogą występować złoża ropy i gazu z łupków. KGHM zapowiedziało, że spróbuje je odszukać i wykorzystać. Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że Polska może posiadać  zasoby ropy łupkowej sięgające ok. 270 mln ton. Jest to 10-krotnie więcej, niż zawierają nasze konwencjonalne złoża, z których udaje się nam rocznie wyprodukować 0,5 mln ton ropy. Jeśli okaże się, że kolejne odwierty potwierdzą przypuszczenia geologów, polskie rafinerie staną przed możliwością uniezależnienia się od dostaw z Rosji i na kolejne lata całkowicie zastąpić import krajowym wydobyciem. Jest to jednak daleko idący wniosek, z którym na razie należałoby uważać.

 

Najwięksi poszukiwacze niekonwencjonalnych surowców na celownik wzięły  woj. lubuskie i Dolny Śląsk. Są to obszary, które leżą poza uważanym dotąd za najbardziej oczekiwany pod względem łupków pasem.. Większość firm szuka zajęło bowiem teren Pomorza, Mazowsza i Lubelszczyzny. Zasoby poszukiwanych surowców mogą się znajdować w bezpośrednim otoczeniu złóż miedzi . A te z kolei zlokalizowane są na Dolnym Śląsku i na zachodzie Polski. Wobec najnowszego odkrycia dokonano już pierwszych ustaleń. Uzgodniono, że San Leon zostanie operatorem odwiertu Jany C1 w Nowej Soli, z kolei miedziowa spółka otrzyma 10% spodziewanych zysków z produkcji. Firmy będą też współpracować w trakcie dalszych poszukiwań w okolicach Zielonej Góry -wymieniać  się wynikami badań i analiz.

Jeśli zaś chodzi o Dolny Śląsk, Jan Krasoń szacuje, że pod złożami miedzi należącymi do KGHM mogą znajdować się spore pokłady gazu łupkowego. Chodzi o tereny w sąsiedztwie Polkowic i Głogowa. Odpowiednie zapisy dotyczące badań nad łupkami mają się znaleźć w nowej strategii koncernu.

Sam San Leon szuka ropy z łupków nie tylko w Lubuskim, lecz także na Warmii. Przy okazji wykonania odwiertu  na głębokości niemal 3 tys. metrów oprócz gazu odnaleziono również ropę. Spółki przeprowadziły już zabieg szczelinowania, a teraz szykują się do uruchomienia testowego przepływu i kolejnych szczelinowań. Badania mają dowieść występowanie ropy łupkowej w ilości umożliwiającej jej opłacalne wydobycie.

Analitycy sądzą, że wydobycie ropy z łupków może być dla firm prowadzących poszukiwania bardziej atrakcyjne niż samo pozyskiwanie gazu. W obu przypadkach trzeba zastosować tę samą technologię technologię szczelinowania, jednak ropę można transportować cysternami, z kolei do transportu gazu konieczne jest budowanie rurociągów.

Powrót

Powrót

Innowacyjna gospodarka
DOTACJE NA INNOWACJE
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2010 OPTIMALENERGY.pl
Unia Europejska